KURUMSAL KİMLİK TASARIMINDA DİKKAT EDİLECEKLER.

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik, bir kurumun, şirket içi/şirket dışında duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır.

Günümüzde birçok kuruluş, artık toplam kalite anlayışını benimsemiş ve kurumsal bir stratejiyle kurumsallığını sunma çabası ve gayreti içine girmiştir.

Kurumsal kimlik bileşenleri nelerdir?

Kurumsal kimlik çalışması kapsamında düşünülmesi gereken materyaller 2 bölümde incelenmelidir;

1- Kurum içi

2- Kurum dışı

Kurum içi;

* Amblem / Logotype kullanım standartları

* Antetli kağıt tasarımı

* Devam kağıdı tasarımı

* Zarf tasarımı

* Kartvizit tasarımı

* Dosya tasarımı

* Bloknot tasarımı

* Haberleşme formları

* Kurum içi yönlendirmeleri

* Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı (Fatura, İrsaliye, Makbuz vb…)

* Şirket giyim ve davranış kuralları

* Dijital materyallerin tasarımı

* Kurumsal kimlik kullanım standartları kılavuzu

KURUMSAL KİMLİK TASARIMI

  • Sayfa açıyoruz. (200mmx200mm) (bleed : 5mm)
  • Küre yazısını yazıyoruz. Yazı tipi : Helvetica Bold 100pt
  • Büyükten küçüğe yuvarlaklar çiziyoruz. Renkleri gri, sarı, turuncu, sarı şeklinde ve logonun sol tarafına konumlandırıyoruz. (10mm, 8mm, 6mm ,4mm)
  • Küre yazısının altına ajans yazısını ekliyoruz. Sonra tasarımın tüm öğelerini shifte basarak tek tek seçiyoruz. Sonra Cmd+G diyerek gruplandırıyoruz.
  • Yeni layer açıyoruz ismine kartvizit diyoruz. Sonra logoyu kartvizitin içine kopyalıyoruz. Sonra logoyu kartvizitin içine kopyalıyoruz. Sonra tüm bilgileri ekleyip kartvizitimiz hazır oluyor.
  • Sonra antetli kağıt yapıyoruz. Boyutu A4. Logoyu sol köşeye ekliyoruz. Sayfanın tam orta kısmınıda ekliyoruz. Ortaya eklediğimiz logonun opacity değerini düşürüyoruz. Silik bir görünüm olmasını sağlıyoruz. Sonra sayfanın en altına bilgileri ekliyoruz.
  • Bardak yapıcaz. Pen tool ‘ la sağ tarafın yarısını çiziyoruz. Çizgi rengi gri. Sonra effect -> 3D -> revolve -> preview Sonra logoyu ekliyoruz. Sonra gövdesini yaptığımız şekilde pen tool ‘ la sapını yapıyoruz. Sapınında rengi gri ama üç boyutlu yapmıyoruz.