Olimpiyat Halkaları, 5 kıtayı temsil etmektedir. İlk kez 1920 Olimpiyatları’nda kullanılmıştır.

Mavi halka Avrupa’yı, sarı halka Asya’yı, siyah halka Afrika’yı, yeşil halka Avustralya’yı, kırmızı halka da Amerika’yı temsil etmektedir.

OLİMPİYAT LOGOSU TASARIMI

Yeni bir sayfa açıyoruz. ‘’ ellipse tool ‘’u seçiyoruz ve boşluğa bir kere tıklıyoruz ve pencere açıldı ‘’ w:200 mm h:200mm ‘’ değerini giriyoruz. Renk panellerinden yaptığımız daireyi siyah yapıyoruz. Çizgi rengi yok. Araçlardan ‘’ scale tool ‘’ u seçiyoruz ve enter tuşuna basıyoruz, pencere çıkıyor. ‘’ unifrom ‘’ kısmını %80 yaptıktan sonra copy kısmına basıyoruz. Yaptığımız her iki daireyi seçiyoruz ve pathfinder penceresinden minus font seçeğine tıkladığımızda küçük daire büyük daireyi kesmiş oluyor ve yaptğımız dairenin kopyalarını oluşturuyoruz.

Bütün halkaları seçtikten sonra pathfinder panelinden divide butonuna tıklıyoruz. Böylece tüm halkalar parça oldu. Seçim sağladıktan sonra sağ tıklayıp ungroup yani gruptan kurtarmış oluyoruz. Bu sayede üstte bırakacağımız halkaları üstte altta bırakacağımız halkaları altta bırakabiliriz.

  • Mavi ilk başta sarının üstünde görünüyor. Mavinin üstünde kalan sarı kısmı mavi yapıyoruz.
  • Yeşil halka siyahın üstünde görünüyor. Siyahın üstünde kalan yeşil kısmı seçip siyah yapıyoruz.
  • Alt kısımda siyah sarının üstünde olması gerekiyor bu yüzden sarı kısmı seçip siyah yapıyoruz.
  • En sonda yeşil kırmızının üzerinde yeşili seçip kırmızı yapıyoruz.

 

Bütün halkaları seçtik ve pathfinder panelinden 3. sırada  olan merge butonuna tıklıyoruz. Bütün halkalara stroke ( dış çizgi ) sayısını 3pt yaptıktan sonra beyaz yapıyoruz stroke rengini.